Włodawa

Nocna Droga Krzyżowa z Urszulina do Wereszczyna

18
mar 2024

15 marca z Urszulina do Wereszczyna przeszła Nocna Droga Krzyżowa w intencji Ojczyzny. W nabożeństwie uczestniczyło ponad 600 osób.

Zanim rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Urszulinie została odprawiona Msza Święta. Parafian przybyłych z tej miejscowości a także z Wereszczyna, Woli Wereszczyńskiej, Wytyczna, Świerszczowa oraz innych miejscowości, przywitał ks. Marian Franczuk, proboszcz parafii w Urszulinie. W homilii posłużył się on obrazem trzech matek, które zostały nam dane od Boga tj. Matka – Rodzicielka, Matka - Ojczyzna i Matka – Kościół. Rozwijając myśl, przypomniał wszystkim obecnym, że każdy indywidualnie jest odpowiedzialny i zobowiązany do miłości, szacunku, wierności i troski o Kościół, Ojczyznę i Rodzinę. By w każdej sferze swojego życia wcielać i stać na straży wartości chrześcijańskich, na których od wielu pokoleń jesteśmy wychowywani. By szczególnie teraz w obliczu zagrożeń, jakie czychają na naszą Ojczyznę – nie tracić wiary, odwagi i męstwa do trwania w prawdzie o wartościach płynących z Ewangelii.

Mszę św. koncelebrowali: Ks. Paweł Wiatrak – proboszcz parafii pw. Św. Izydora w Woli Wereszczyńskiej i ks. Sławomir Górny - proboszcz parafii pw. Św. Bazylego w Świerszczowie.

Uczestnicy Nocnej Drogi Krzyżowej przed kościołem w Urszulinie mieli okazję zrealizować jałmużnę wielkopostną, ofiarowując żywność z długim terminem ważności na rzecz ubogich. Była to akcja zorganizowana przez Szkolne Koło Caritas działające w Szkole Podstawowej w Urszulinie pod opieką pani katechetki Kingi Kiryk przy pomocy parafianki p. Elżbiety Ordowskiej. Zebrane (około 200 kg) produkty trafią w formie paczek świątecznych, (które przygotują panie z parafii) do potrzebujących mieszkańców Gminy Urszulin. W Wereszczynie zaś można było wesprzeć parafię ofiarą do puszek na remont zabytkowej wieży kościoła, co również wpisało się w ideę jałmużny wielkopostnej.

Trasa drogi krzyżowej wiodła przez miejscowości gminne: Andrzejów i Zastawie. Poszczególne stacje wyznaczały zabytkowe przydrożne krzyże i kapliczki. Odczytane przez przedstawicieli różnych grup społecznych i zawodowych rozważania przypominały historię Kościoła i chrześcijaństwa w Polsce od Chrztu do czasów współczesnych.

Przywołane zostały postaci wielu polskich świętych i błogosławionych. Ciekawą inicjatywę wplótł także lokalny działacz społeczny, historyk i patriota – Adam Panasiuk – autor wielu książek o dziejach ziemi wereszczyńskiej i okolicach. Przy każdej stacji przedstawiał sylwetki osób związanych z obroną wiary z czasów unickich i prześladowań z historii Wereszczyna i okolic. Było to zaskoczeniem dla wielu uczestników i niesamowitym przeżyciem, szczególnie dla tych rodzin, które usłyszały nazwiska swoich przodków. Rys historyczny był celowym dodatkiem do nabożeństwa. Organizatorom zależało, by przywołać lokalnych bohaterów, przypomnieć jak walczyli o wolność w wyznawaniu wiary i przynależność do Kościoła Katolickiego. Ich przykład ma pouczać współcześnie żyjących i przestrzegać, by nie zatracić daru wolności.

Nocna Droga Krzyżowa była czasem duchowych przeżyć, wzruszeń, zadumy, poczucia jedności, modlitwy i patriotyzmu. Ze względu na bardzo pozytywny odbiór, organizatorzy tego modlitewnego spotkania zapewnili o organizacji nabożeństwa w takiej formie również za rok.

Na zakończenie, Ks. Gabriel Mazurek – duchowy opiekun wydarzenia i proboszcz parafii Wereszczyn, do której pątnicy dotarli po trzech godzinach marszu, podziękował uczestnikom za trud, czas, modlitwę i świadectwo wiary, a także obecnym na trasie kapłanom i służbom zabezpieczającym trasę - policji, OSP Urszulin, Wereszczyn i Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej z Urszulina.

W trakcie Nocnej Drogi Krzyżowej, o oprawę muzyczną zatroszczył się Chór Parafialny z Urszulina wraz z organistą Piotrem Szczepanikiem i Filipem Szadkowskim oraz schola z Parafii w Wereszczynie pod opieką Pani Maryli Łopąg. Nie zabrakło wolontariuszy Caritas, harcerzy z 9 WDH „Bagienne Żurawie” pod opieką p. Iwony Lewandowskiej, młodzieży z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Urszulinie pod opieką p. Andrzeja Stefanowicza, pracowników Poleskiego Parku Narodowego, Górników „Bogdanka S.A”, żołnierzy WOT.

Miłą niespodziankę przygotowały także Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Bubnowskie Baby” z Wereszczyna, które poczęstowały zziębniętych pątników gorącą kawą i herbatą a parafianin Wereszczyna p. Sławomir Prokop podstawił autobusy ze swojej firmy, które odwiozły uczestników na plac kościoła w Urszulinie.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Aureola Pon. 18.03.2024 19:30:54

To było piękne przeżycie nauka dla nas wszystkich cały rytuał jak Jezus cierpiał za nas nasze grzechy i nasze zle zachowania jeżeli słuchaliśmy pilnie rozwarzan to napewno odnieśliśmy sukces były dobrze dobrane do każdej stacji ale dały nam dużo do myślenia jeżeli zro zumielismy to nasza droga krzyżowa miała sens choćby tylko jeden uczestnik się nawrócił