Pompa ciepła monoblok czy split – na które rozwiązanie postawić?

Archiwum Pt. 29.03.2024 09:41:09
29
mar 2024

Dziś już chyba nikt nie wątpi w zasadność montażu pompy ciepła, gdyż to urządzenie zapewnia zarówno ogromną wygodę, jak i spore oszczędności, jeśli współdziała z instalacją fotowoltaiczną. Przyszli posiadacze takiego nowoczesnego źródła ogrzewania mogą wybierać pomiędzy różnymi rozwiązaniami, ale zawsze zastanawiają się, jaki jest najlepszy rodzaj konstrukcji pompy ciepła. Monoblok czy split – która jednostka będzie lepsza i dlaczego odpowiedź wcale nie jest taka oczywista?

Monoblok a split – jakie są różnice?

Pompy ciepła split i monoblok działają dokładnie tak samo, a różni je tylko budowa. Te pierwsze składają się z dwóch jednostek, a monobloki łączą wszystkie podzespoły w jednej konstrukcji, co warunkuje inny sposób ich montażu. Która opcja będzie lepsza – monoblok czy split?

Pompa ciepła split jest dwusegmentową jednostką, której moduł zewnętrzny został wyposażony w wentylator, parownik, sprężarkę i zawór rozprężny, natomiast wewnętrzny w skraplacz, pompę obiegową i niekiedy w zasobnik c.w.u. Mimo że w tej jednostce najgłośniejsze podzespoły są wyprowadzone poza budynek, to i tak generuje ona dźwięki, ale na co dzień nie przeszkadza bardziej niż inne domowe sprzęty.

Pompa ciepła monoblok to urządzenie jednosegmentowe, w którym wszystkie podzespoły zostały zamknięte w jednej fabrycznie szczelnej obudowie, co eliminuje ryzyko wycieku czynnika roboczego. Ten typ konstrukcji jest łatwiejszy w montażu, ale może być droższy niż jednostka split. Jeśli chodzi o możliwości grzewcze i chłodnicze, nie odbiega parametrami od pomp dwusegmentowych.

Nowoczesna pompa ciepła

Montaż pompy ciepła monoblok

Którą jednostkę wybrać? Pompę ciepła monoblok czy split? Różnice w budowie jednych i drugich urządzeń przesądzają o ich wyborze i sposobie montażu. Monobloki instaluje się poza budynkami, w dowolnej odległości, więc nie ma konieczności umiejscawiania ich tak blisko, jak zewnętrznych modułów pomp split. Sprzęt może być postawiony nawet dość daleko od budynku, jeśli wymaga tego aranżacja, ale w takim przypadku trzeba się liczyć z większymi stratami ciepła. Ważne jest również to, by urządzenie nie było narażone na bezpośrednie działanie wiatru.

Od pompy do budynku należy przeprowadzić preizolowane rury, a urządzenie zabezpieczyć przed zamarzaniem poprzez zastosowanie awaryjnego źródła zasilania na wypadek braku. Montaż pompy monoblok nie wymaga zatrudniania fachowców z uprawnieniami gazowymi i może też trwać nieco krócej niż instalacja jednostki split. Monobloki nie wymagają również przeznaczania miejsca wewnątrz budynku, dlatego że cała pompa jest umiejscowiona na dworze, a z domem łączą ją jedynie rury. Trzeba tylko pamiętać, by w domu zagospodarować miejsce na zbiorniki wody.

Pompa ciepła monoblok KAISAI

Montaż pompy ciepła split

Jaka jest różnica między montażem pompy monoblok a split? Tę drugą jednostkę może podłączyć jedynie fachowiec dysponujący specjalnymi uprawnieniami f-gazowymi, a wynika to z faktu, że w trakcie instalacji dwusegmentowego sprzętu istnieje ryzyko wycieku czynnika chłodniczego. Jednostkę wewnętrzną umiejscawia się w przeznaczonej do tego kotłowni lub w innym wydzielonym pomieszczeniu gospodarczym, natomiast zewnętrzna jest instalowana w odległości ok. 30 cm od zewnętrznej ściany budynku.

Montaż nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych robót ziemnych, a jedynie wykonania przepustu, w którym ułożone będą rury łączące oba moduły. Inwestor nie musi się obawiać konieczności przekopywania działki, ale obok budynku trzeba wykonać betonowy postument, na którym stanie moduł zewnętrzny, a następnie dokonać odwiertu w ścianie, by połączyć jednostki. Pozostałe prace wykonuje się już w środku i polegają one na przyłączeniu modułu wewnętrznego do instalacji c.o. W praktyce urządzenie może rozpocząć działanie w czasie 1-2 dni, w zależności od warunków montażu.

Pompa ciepła monoblok czy split – którą wybrać?

Odpowiedź na pytanie, jaką pompę ciepła wybrać, monoblok czy split nie jest wcale taka oczywista, bo wszystko zależy od indywidualnych preferencji inwestora oraz od dostępnego miejsca i budżetu. Między pompą ciepła monoblok a split nie ma różnic w kontekście wydajności, bo jedno i drugie urządzenie z powodzeniem ogrzeje dom bez względu na temperatury zewnętrzne przy dobrym doborze i współpracy ze źródłem szczytowym, o ile będzie odpowiednio dobrane pod względem mocy.

- Jeśli budynek jest na tyle duży, że przewidziano w nim miejsce na pomieszczenie gospodarcze, w którym może się znaleźć pompa wraz z zasobnikiem c.w.u i ewentualnym buforem ciepła, są to dobre warunki do montażu jednostki typu split. Jeżeli priorytetem jest oszczędność miejsca, być może lepszym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia monoblok Arctic KHC KAISAI. Z zasady monoblok będzie dobrym wyborem do małego domu, w którym przestrzeń jest ograniczona, natomiast split do większego budynku z miejscem na kotłownię, ale w każdym przypadku typ urządzenia warto skonsultować z naszym doradcą – wyjaśnia Dariusz Stachura, Menadżer Produktu ds. Pomp Ciepła w KAISAI.

Monoblok czy split – jaka jest różnica cenowa?

Jaka będzie najoszczędniejsza pompa ciepła? Monoblok czy split? Dom jednorodzinny z powodzeniem ogrzeją skutecznie oba typy jednostek, ale gdy głównym kryterium wyboru urządzenia będzie cena, korzystniejsza może być pompa ciepła split, bo te konstrukcje są z reguły tańsze, chociaż nie jest tak zawsze.

- Ostateczna cena jednostki jest warunkowana przez wiele zmiennych, w tym budowę, moc grzewczą i chłodzącą, klasę, stopień pokrycia zapotrzebowania energetycznego budynku i dodatkowe parametry Cena urządzenia rośnie wraz z jego standardem, ale paradoksalnie dla inwestora zakup droższej pompy będzie bardziej opłacalny, bo wykorzystanie zaawansowanej jednostki przyniesie większe oszczędności – podsumowuje ekspert.

Warto pamiętać również, że obecnie inwestorzy mogą skorzystać z dofinansowań, które pokrywają część kosztów związanych z zakupem i montażem pompy ciepła. Jeszcze kilka lat temu urządzenia te były poza zasięgiem wielu osób, a dziś stają się realną alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych. Gdy ogrzewamy dom pompą, nie musimy martwić się o zakup i składowanie opału. Jeśli jednostkę połączymy z instalacją fotowoltaiczną, zyskujemy w pełni niezależny energetycznie system, co przekłada się na dodatkowe oszczędności.