Na czym polega reskilling?

Archiwum Pon. 25.03.2024 14:18:20
25
mar 2024

W każdej branży warto poszerzać swoje zawodowe kompetencje, zdobywać nową wiedzę oraz doświadczenie. Nowe umiejętności mogą okazać się bardzo ważne podczas zmiany stanowiska lub na etapie przebranżowienia. Z rozwojem kompetencji pracowniczych i poszukiwaniem nowych dróg rozwoju ściśle łączy się pojęcie reskillingu. Co ono oznacza i na czym polega reskilling? Sprawdźmy.

Reskilling - co się kryje pod tym terminem?

Reskilling w języku angielskim oznacza przekwalifikowanie i nabywanie nowych kompetencji przez pracowników. Pojęcie to odnosi się do różnych branż, w których istnieje duże ryzyko całkowitej automatyzacji pracy lub (jak w branży IT) co chwilę powstają zupełnie nowe rozwiązania i technologie, wymagające zdobycia nowych umiejętności. Zaznaczmy też, że reskilling obejmuje zarówno indywidualne szkolenia, jak i zorganizowane szkolenia zespołowe. To wszelkie działania, dostosowujące umiejętności pracownika do rynkowych realiów i do zapotrzebowania pracodawcy.

Jakie są główne cele i założenia reskillingu? Zdobywanie nowych kompetencji ma docelowo wpłynąć na rozwój pracowników i firm, w których są oni zatrudnieni. Bardzo często to właśnie umiejętnie realizowany reskilling stanowi podstawę konkurencyjności pracowników i przedsiębiorstw. Jednym z głównych założeń reskillingu jest również odkrywanie na nowo potencjału pracowników.

Reskilling w firmie - na czym polega?

Reskilling w firmach jest przemyślanym, długofalowym procesem, ukierunkowanym na rozwój kadr. Inicjują go często sami właściciele biznesów, którzy chcą stworzyć silne, kompetentne zespoły. Proces reskillingu rozpoczyna się w momencie podjęcia próby odpowiedzi na pytania: jakie kompetencje pracownicze będą decydujące w danej branży za kilka czy kilkanaście lat i jakie szkolenia należy przeprowadzić. Analiza kierunków reskillingu polega też na wychwyceniu tych zawodów i zadań, które w niedalekiej przyszłości zostaną w pełni zautomatyzowane. Dzięki tej analizie i wdrożeniu odpowiednich działań maleje ryzyko zwolnień i redukcji etatów.

Praca IT Szczecin znajdź swój wymarzony etat w IT!

Skoro już wiadomo, jakich umiejętności należy się nauczyć, warto wówczas rozpocząć stosowne kursy, szkolenia, studia lub warsztaty tematyczne. W niektórych firmach cały proces reskillingu prowadzony jest wewnętrznie, w ramach programów dofinansowań pracowniczych. Znaczna część pracowników, którzy zdają sobie sprawę z postępującej automatyzacji, sama szkoli się na własny rachunek. Dzięki nowym kompetencjom są oni w stanie szybko zmienić pracę w sytuacji zagrożenia.

Reskilling a upskilling - czym się różnią?

Pojęciem zbliżonym do reskillingu jest upskilling. Na czym on polega? W upskillingu również chodzi o zdobywanie pewnych zawodowych kompetencji, jednak nie będzie nauka nowego zawodu ukierunkowana na przebranżowienie. Upskilling oznacza rozwinięcie tych umiejętności, które już zdobyliśmy poprzez naukę i praktykę zawodową. Dokształcenie ma na celu zwiększenie szans na awans, podwyżkę oraz przetrwanie w zmiennych realiach rynku.

Szukasz pracy w Szczecinie? Sprawdź oferty od renomowanych pracodawców!

W dzisiejszym świecie specjalizacja w danej dziedzinie ma bardzo duże znaczenie w kontekście rozwoju firmy i pracownika. Upskilling stwarza możliwość przejścia z pozycji specjalisty niższego szczebla na pozycję eksperta. Rozwinięcie kompetencji twardych w wybranej dziedzinie jest rodzajem inwestycji i tarczy ochronnej, chroniącej przed utratą pracy w konkurencyjnym środowisku

Podsumowanie

Reskilling jako zdobywanie nowych umiejętności jest strategią, która w obecnych realiach zapewnia pracownikom ciągłość zatrudnienia. Wiele firm inwestuje w pracowników i reskilling, by zachować wysoką, rynkową pozycję i dostosować się do postępującej automatyzacji, przez którą wiele osób traci pracę. W biznesie ukierunkowanym na rozwój reskilling i upskilling wzajemnie się dopełniają. Warto korzystać ze szkoleń i kursów - dzięki nim mamy realny wpływ na utrzymanie etatu lub na zawodowy awans.