Łożyska kulkowe - przewodnik po typach i zastosowaniach

Archiwum Czw. 21.03.2024 09:07:31
21
mar 2024

Jednym z najczęściej spotykanych typów łożysk są warianty kulkowe. To proste i niezawodne konstrukcje służące do przenoszenia obciążeń promieniowych i niekiedy też osiowych. Charakterystycznym elementem tych łożysk są umieszczone między częściami ruchomymi kulki. Poznaj rodzaje tego typu łożysk i ich zastosowanie w przemyśle!

Precyzyjna charakterystyka łożysk kulkowych

Łożyska kulkowe zaliczane są do grupy łożysk tocznych. Składają się z 3 podstawowych elementów – bieżni zewnętrznej, wewnętrznej i kulek umieszczonych między nimi. Wprowadzenie do urządzenia łożyska tego typu zapewnia ciche i sprawne działanie przy dużych prędkościach obrotowych. Dzięki wysokiej jakości konstrukcji łożysk kulkowych wiele urządzeń – od ogromnych maszyn po sprzęty AGD – może działać niezawodnie przez szereg lat.

Dla dodatkowego zwiększenia jakości łożyska mogą być smarowane. Zwłaszcza przy przenoszeniu dużych obciążeń ma to ogromne znaczenie dla wytrzymałości. Trzeba przyznać, że konstrukcja łożysk kulkowych pod kątem zastosowanych materiałów jest przystosowana do warunków pracy. Wykorzystuje się najczęściej stal chromowa (bardzo twarda i odporna na ścieranie), ceramikę, czy stal nierdzewną. W przypadku konieczności wyeliminowania smarowania można zastosować także kulki z tworzyw sztucznych.

Typy łożysk kulkowych i ich zastosowanie


Da się zauważyć, że łożyska kulkowe występują w 4 najważniejszych wariantach gatunkowych. Zaliczają się do nich łożyska:

• Zwykłe. To najpopularniejsze, ale też niezwykle trwałe typy łożysk kulkowych. W ich konstrukcji stosuje się pierścień zewnętrzny, wewnętrzny oraz jeden rząd kulek umieszczony w pojedynczym koszyku. Tego typu łożyska znoszą spore prędkości obrotowe i mogą być stosowane w ujemnych oraz dodatnich temperaturach (zakres -30oC–100oC). Wykorzystuje się je powszechnie w sprzętach AGD, maszynach przemysłowych czy w kluczowych częściach pojazdów.

• Wahliwe. To bardziej zaawansowany typ łożysk kulkowych. Wariant wahliwy wyposażony jest w dwa rzędy kulek. Kąt nachylenia bieżni oscyluje zwykle w granicach 60 stopni, co pozwala absorbować zwłaszcza obciążenia osiowe. Mimo bardziej złożonej konstrukcji łożyska kulkowe wahliwe są niezwykle trwałe i niedrogie w produkcji. Montuje się je w przeróżnych pompach oraz maszynach rolniczych.

• Skośne. To najbardziej zaawansowane z omawianych łożysk. W ich przypadku można mówić o konstrukcji jednorzędowej lub dwurzędowej. Istnieją typy jedno i dwukierunkowe. W wariancie skośnym kluczowe znaczenie ma przenoszenie przeciążeń promieniowych i osiowych. Ustalenie kąta między bieżniami na etapie produkcji pozwala zaprojektować element w kontekście konkretnego zastosowania. Można je spotkać w urządzeniach do obrabiania materiałów, sprężarkach, silnikach elektrycznych czy przemysłowych przekładniach.

Znaczenie wysokiej jakości łożysk kulkowych


Jakie cechy łożysk zapewni Ci renomowany producent? To przede wszystkim tolerancja wymiarów, zastosowanie niezawodnych materiałów, sposób produkcji i trzymanie się zaleceń eksploatacyjnych. Kluczowe znaczenie ma wybór produktu o najwyższej jakości, zwłaszcza gdy liczysz na niezawodną pracę urządzenia.